New Hampshire Candlepin Bowling Association        

 

2000 NH Junior Champions

 

Home
Rules
How to score
Where to Bowl
NH Records
News
Tournament Results
Bowl Mor Pinsetter
Candlepin Language

The Junior State Awards is broken down to four division for both boys and girls. All scratch events will be listed first in black with the handicap events in red.

Division I    8 & under
Division II     9 - 11
Division III     12 - 14
Division IV     15 & up


2000 State Champions

Division I Scratch

Singles
Girls
1. Brooke Bergeron
2. Devan Boucher
Sunset Lanes
Leda Lanes
379
361
Singles
Boys
1. Dillon Howard
2. Zachary Germana
Leda Lanes
Sunset Lanes
431
410
Doubles
Girls
1. Rachel Holloran
    Ashlee Daoust
2. Whitney Germana
    Brooke Bergeron
 
Leda Lanes

Sunset Lanes
724

618
Doubles
Boys
1. Matthew Bailey
    Matthew LaRochelle
2. Adam Teets
    Eric Landry
 
King Lanes

Leda Lanes
680

638
Teams
Boys
1. Adam Teets
    Joey Buskey
    Eric Landry
    Joe Murphy
    Donald Needham
 
Leda Lanes 1049
All Events
Girls
1. Devan Boucher
2. Brooke Bergeron
Leda Lanes
Sunset Lanes
1008
962
All Events
Boys
1. Dillon Howard
2. Zachary Germana
Leda Lanes
Sunset Lanes
1090
1026

2000 State Champions

Division II Scratch

Singles
Girls
1. Melissa Shears
2. Renee Boucher
 
Leda Lanes
Leda Lanes
424
423
Singles
Boys
1. Keith St. Pierre
2. Joey Lister
 
King Lanes
Lakeside Lanes
502
456
Doubles
Girls
1. Nicole St.Pierre
    Lindsey Mignault
2. Rene Boucher
    Devan Boucher
 
King Lanes

Leda Lanes
820

811
Doubles
Boys
1. Robert Lyons
    Shawn Kelleher
2. Wesley Vandiver
    Casey Bell
 
Park Place Lanes

Sunset Lanes
907

869
Teams
Girls
1. Allison Cote
    Amanda Holloran
    Christine Coutu
    Ashlee Daoust
    April Daoust
2. Andrea Teets
    Melissa Shears
    Nicole Shears
    Alyssa Ginsberg
    Renee Boucher
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1106




1097
Teams
Boys
1. Ben Levesque
    Eric Pugliano
    Derek Miles
    John Labonte
    Dave Taylor
2. Greg Bisson
    Nicholas Guest
    Sean Kotlarz
    Jason Needham
    Stephen Kelly
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1267




1186
All Events
Girls
1. Renee Boucher
2. Melissa Shears
 
Leda Lanes
Leda Lanes
1085
1064
All Events Boys 1. Shawn Kelleher
2. Joey Lister
 
Park Place Lanes
Lakeside Lanes
1191
1169

2000 State Champions

Division III Scratch

Singles
Girls
1. Katie Hanks
2. Kate Nichols
 
Park Place Lanes
Leda Lanes
473
472
Singles
Boys
1. Brad Westgate
2. Joey Labranche
 
Leda Lanes
King Lanes
528
526
Doubles
Girls
1. Samantha Howe
    Crystal Daoust
2. Allison Goeman
    Kelly Zogopoulos
 
Leda Lanes

Lakeside Lanes
874

870
Doubles
Boys
1. Keith St.Pierre
    Joey Labranche
2. Chris Murphy
    Matt Guessetto
 
King Lanes

Park Place Lanes
1049

1012
Teams
Girls
1. Moriah Webster
    Kelly Zogopoulos
    Allison Goeman
    Mary Yanian
    Cassandra Lynch
2. Crystal Daoust
    Stacie Derderian
    Kate Nichols
    Nicolette Desgagne
    Kim Nasta
 
Lakeside Lanes




Leda Lanes
1249




1245
Teams
Boys
1. Chris Murphy
    Davie Benoit
    Brandon Porter
    Scott Cushman
    Matt Guessetto
2. Corey Clark
    Chris Diaz
    Bobby Lyons
    Bobby Auger
    Chris Auger
 
Park Place Lanes




Park Place Lanes
1311




1295
All Events
Girls
1. Shannon McCarthy
2. Crystal Daoust
 
Lakeside Lanes
Leda Lanes
1276
1209
All Events Boys 1. Joey Labranche
1. Brad Westgate
2. Roger Allard
 
King Lanes
Leda Lanes
King Lanes
1360
1360
1333

2000 State Champions

Division IV Scratch

Singles
Girls
1. Holly Fournier
2. Nicole Dudley
Lakeside Lanes
Park Place Lanes
544
536
Singles
Boys
1. Patrick Dias
2. Tyrone Aikens
 
Park Place Lanes
Park Place Lanes
592
568
Doubles
Girls
1. Shannon McCarthy
    Cyndi Bergeron
2. Sarah Vestal
    Stacey Donahue
 
Lakeside Lanes

Park Place Lanes
975

972
Doubles
Boys
1. Matt Leblanc
    Anthony Pastore
2. Jason Thomas
    Tyrone Aikens
 
Leda Lanes

Park Place Lanes
1105

1074
Teams
Girls
1. Jennifer Kingsley
    Kristine Ricard
    Samantha Howe
    Nicole Cote
    Catherine Murphy
2. Pam McQuinn
    Sarah Vestal
    Stacey Donahue
    Nikki Dudley
    Stacey McGravey
 
Leda Lanes




Park Place Lanes
1407




1387
Teams
Boys
1. Chris Girouard
    JJ Tourigny
    Pete Labonte
    Matt Leblanc
    Anthony Pastore
2. Tyrone Aikens
    Dan Dube
    Jason Thomas
    Shawn Bradish
    Chris Carrie
 
Leda Lanes




Park Place Lanes
1644




1581
All Events
Girls
1. Holly Fournier
2. Nicole Dudley
 
Lakeside Lanes
Park Place Lanes
1323
1317
All Events Boys 1. Tyrone Aikens
2. Anthony Pastore
Park Place Lanes
Leda Lanes
1433
1428

2000 State Champions

Division I Handicap

Singles
Girls
1. Rachel Holloran
2. Devan Boucher
Leda Lanes
Leda Lanes
638
631
Singles
Boys
1. Eric Landry
2. Donald Needham
Leda Lanes
Leda Lanes
656
636
Doubles
Girls
1. Rachel Holloran
    Ashlee Daoust
2. Whitney Germana
    Brooke Bergeron
Leda Lanes

Sunset Lanes
1259

1143
Doubles
Boys
1. Adam Teets
    Eric Landry
2. Joseph Murphy
    Joey Buskey
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1353

1186
Teams
Boys
1. Adam Teets
    Joey Buskey
    Eric Landry
    Joe Murphy
    Donald Needham
 
Leda Lanes 1991
All Events
Girls
1. Devan Boucher
2. Rachel Holloran
Leda Lanes
Leda Lanes
1710
1656
All Events
Boys
1. Adam Teets
2. Eric Landry
Leda Lanes
Leda Lanes
1725
1724

2000 State Champions

Division II Handicap

Singles
Girls
1. Rene Boucher
2. Melissa Shears
 
Leda Lanes
Leda Lanes
648
639
Singles
Boys
1. David Beauchaine
2. Nathan Alto
 
Sunset Lanes
Sunset Lanes
666
651
Doubles
Girls
1. Renee Boucher
    Devan Boucher
2. Andrea Teets
    Melissa Shears
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1306

1217
Doubles
Boys
1. Bryan Landry
    Dave Taylor
2. Greg Bisson
    Donald Needham
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1300

1264
Teams
Girls
1. Devan Boucher
    Rachel Holloran
    Hilary Edwards
    Jennifer Needham
    Kelly Donovan
2. Alison Cote
    Amanda Holloran
    Christine Coutu
    Ashlee Daoust
    April Daoust
2. Andrea Teets
    Melissa Shears
    Nicole Shears
    Alyssa Ginsberg
    Renee Boucher
 
Leda Lanes




Leda Lanes




Leda Lanes
1848




1847




1847
Teams
Boys
1. Ben Levesque
    Eric Pugliano
    Derek Miles
    John Labonte
    Dave Taylor
2. Greg Bisson
    Nicholas Guest
    Sean Kotlarz
    Jason Needham
    Stephen Kelly
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1897




1861
All Events
Girls
1. Renee Boucher
2. Hilary Edwards
 
Leda Lanes
Leda Lanes
1670
1649
All Events Boys 1. David Beauchaine
2. Wesley Vandiver
 
Sunset Lanes
Sunset Lanes
1693
1684

2000 State Champions

Division III Handicap

Singles
Girls
1. Mary Yanian
2. Alexis Howard
 
Lakeside Lanes
Leda Lanes
651
641
Singles
Boys
1. Brad Westgate
2. Matthew Dickie
 
Leda Lanes
Leda Lanes
653
648
Doubles
Girls
1. Sarah Vandiver
    Chrissy Boutin
2. Beth Valcourt
    PJ Mileti
 
Sunset Lanes

Sunset Lanes
1273

1251
Doubles
Boys
1. Keith St.Pierre
    Joey Labranche
2. Jonathan Garland
    David Haynes
 
King Lanes

Leda Lanes
1269

1253
Teams
Girls
1. Moriah Webster
    Kelly Zogopoulos
    Allison Goeman
    Mary Yanian
    Cassandra Lynch
2. Erica Santuccio
    Britany Gucwa
    Lee Ann Clark
    Erin Porter
    Naomi Pelletier
 
Lakeside Lanes




Bowl Mor
1855




1844
Teams
Boys
1. John Keaney
    Jacob Gammell
    Ryan Duval
    Jason Duval
    Sam Rose
2. Tyler Trull
    Richard Bobich
    Sean Aho
    Brian Saari
    Bryan Marcek
 
Leda Lanes




Bowl Mor
1914




1827
All Events
Girls
1. Shannon McCarthy
2. Meghan Stefanik
Lakeside Lanes
Lakeside Lanes
1679
1617
All Events Boys 1. Scott Drew
2. David Benoit
Sunset Lanes
Park Place Lanes
1554
1527

2000 State Champions

Division IV Handicap

Singles
Girls
1. Jen Kingsley
2. Holly Fournier
 
Leda Lanes
Lakeside Lanes
698
659
Singles
Boys
1. Patrick Dias
2. Charles Simoneau
 
Park Place Lanes
Leda Lanes
692
659
Doubles
Girls
1. Shannon McCarthy
    Cyndi Bergeron
2. Michelle Goodnow
    Holly Fournier
 
Lakeside Lanes

Lakeside Lanes
1280

1225
Doubles
Boys
1. Douglas Deschenes
    Charles Simoneau
2. Paul Rivard
    Jarod Moreau
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1316

1271
Teams
Girls
1. Jennifer Kingsley
    Kristine Ricard
    Samantha Howe
    Nicole Cote
    Catherine Murphy
2. Meghan Stefanik
    Shannon McCarthy
    Cyndi Bergeron
    Michelle Goodnow
    Holly Fournier
 
Leda Lanes




Lakeside Lanes
1935




1780
Teams
Boys
1. James Howland
    Tim Howland
    Chad Thomas
    Jeff Ramsdell
    Steve Poulin
2. Kevin Watts
    Charles Simoneau
    David Rich
    Matt Soucy
    Jason Anastas
 
Bowl-O-Rama




Leda Lanes
1911




1884
All Events
Girls
1. Jen Kingsley
2. Michelle Goodnow
 
Leda Lanes
Lakeside Lanes
1734
1647
All Events Boys 1. Charles Simoneau
2. James Murphy
Leda Lanes
Leda Lanes
1693
1656

 

Home ] Up ] Rules ] How to score ] Where to Bowl ] NH Records ] News ] Bowl Mor Pinsetter ] Candlepin Language ]

Send mail to DLaRochell@aol.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2013 New Hampshire Candlepin Bowling Association
Last modified: 03/23/13