New Hampshire Candlepin Bowling Association        

 

2004 NH Junior Champions

 

Home
Rules
How to score
Where to Bowl
NH Records
News
Tournament Results
Bowl Mor Pinsetter
Candlepin Language

The Junior State Awards is broken down to four division for both boys and girls.
All scratch events will be listed first in black with the handicap events in red.

Division I    8 & under
Division II     9 - 11
Division III     12 - 14
Division IV     15 & up


2004 State Champions

Division I Scratch

Singles
Girls
1. Hanna Merrow
2. Samantha Holloran
Sunset Lanes
Leda Lanes
214
199
Singles
Boys
1. Alex Walden
2. Cody Fifty
Bowl-O-Rama
Lakeside Lanes
258
249
Doubles
Girls
1. Victoria Cronin
    Samantha Holloran
2. Kaylee Lawrence
    Hannah Merrow
 
Leda Lanes

Sunset Lanes
348

312
Doubles
Boys
1. Cody Fifty
    Jacob Fedelski
2. Michael Paquin
    Daniel Bishop
 
Lakeside Lanes

Park Place
415

409
Teams
Girls
1. Cassidy Donahue
    Carlie Howard
    Janell Howard
    Dahlia Roberts
    Alexis Walker
 
Leda Lanes 798
Teams
Boys
1. Glenn Needham
    Evan Porter
    Aaron Lussier
    David Elliot
    Daniel Bishop
2. Cody Brown
    Cole Shebak
    Dominick Paladino
    Christopher Fall
    Michael Pelchat
 
Park Place




Leda Lanes
872




718
All Events
Girls
1. Victoria Cronin
    Hanna Merrow
Leda Lanes
Sunset Lanes
596
587
All Events
Boys
1. Alex Walden
2. Aaron Cherry
Bowl-O-Rama
Sunset Lanes
776
694

2004 State Champions

Division II Scratch

Singles
Girls
1. Mandi Gerrish
2. Alyssa Breda
 
Leda Lanes
Bowl Mor
446
430
Singles
Boys
1. Daniel Poirier
2. Anthony Furnari
 
Leda Lanes
Park Place
458
453
Doubles
Girls
1. Mandi Gerrish
    Rachel Holloran
1. Crystal Allard
    CJ Ramsey
2. Whitney Germana
    Misty O'Brien
 
Leda Lanes

King Lanes

Sunset Lanes
865

865

850
Doubles
Boys
1. Keith Lounder
    Jason Lounder
2. Aaron Cherry
    Cody Merrow
 
Sunset Lanes

Sunset Lanes
842

792
Teams
Girls
1. Victoria Cronin
    Samantha Holloran
    Lauren Bucci
    Amanda Cronin
    Rachel Holloran
2. Megan Redwood
    Elaina Orszulak
    Jillian Joyce
    Kelsea Norcross
    Emily Houle
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1225




1074
Teams
Boys
1. Austin Gendron
    Devin Wall
    Anthony Dowling
    Jonathan Whitney
    Ben Clark
1. Michael Porter
    Aaron Cherry
    Keith Lounder
    Jason Lounder
    Cody Merrow
2. Chris Gerrish
    Brenden Holt
    Kyle Merrill
    Kyle Joyce
    Kevin Sprague
 
Leda Lanes




Sunset Lanes




Leda Lanes
1147




1147




1129
All Events
Girls
1. Rachel Holloran
2. Mandi Gerrish
 
Leda Lanes
Leda Lanes
1134
1125
All Events Boys 1. Jared Scali
2. Jason Lounder
 
Park Place
Sunset Lanes
1134
1107

2004 State Champions

Division III Scratch

Singles
Girls
1. Amanda Holloran
2. Sandra Mileti
 
Leda Lanes
Sunset Lanes
478
461
Singles
Boys
1. Jimbo Lounder
2. John Labonte
 
Sunset Lanes
Leda Lanes
554
516
Doubles
Girls
1. Lauren Tanguay
    Elizabeth Dalphond
2. Nicole Lyons
    Jennifer Needham
 
Lakeside Lanes

Park Place
872

861
Doubles
Boys
1. Zachary Germana
    Jim Lounder
2. Bob Schenk
    Cory Chase
2. Jonathan McDonald
    Branden Porter
 
Sunset Lanes

Park Place

Park Place
993

977

977
Teams
Girls
1. Misty O'Brien
    Sarah Frazier
    Natasha Tewksbury
    Jodi Mileti
    Beth Valcourt
2. Mandi Gerrish
    Amy Nadeau
    Amanda Holt
    Mandy Hudon
    Mandy Holloran
 
Sunset Lanes




Leda Lanes
1338




1279
Teams
Boys
1. Sean Stewart
    Mike Patane
    Jake Cuomo
    Jared Scalli
    Ben Vestal
2. Chris Laine
    Bob Schenk
    Cory Chase
    Tony Scuderi
    Dan Myers
 
Park Place




Park Place
1298




1289
All Events
Girls
1. Nicole Lyons
2. Amanda Holloran
 
Park Place
Leda Lanes
1247
1218
All Events Boys 1. Jimbo Lounder
2. Daruis Tavallai
 
Sunset Lanes
Leda Lanes
1381
1368

2004 State Champions

Division IV Scratch

Singles
Girls
1. Katie Nichols
2. Amy Doyle
 
Leda Lanes
Lakeside Lanes
552
535
Singles
Boys
1. Bobby Auger
2. Dave Villafane
 
Park Place
Lakeside Lanes
567
561
Doubles
Girls
1. Melissa MacDonald
    Kelley Zogopoulos
2. Meghan Stefanik
    Amy Doyle
 
Lakeside Lanes

Lakeside Lanes
1012

958
Doubles
Boys
1. Joey Lister
    Dave Villafane
2. Joey Quinn
    Jason Needham
 
Leda Lanes

Park Place
1068

1045
Teams
Girls
1. Samantha Bogrett
    Meghan Stefanik
    Amy Doyle
    Melissa MacDonald
    Kelley Zogopoulos
2. Heather Nadeau
    Chantelle Hurley
    Lexi Howard
    Katie Nichols
    Hilary Edwards
 
Lakeside Lanes




Leda Lanes
1512




1496
Teams
Boys
1. Bobby Auger
    Andy Paolino
    Chris Auger
    Chris Dias
    Chris Murphy
2. Brian Finocchiaro
    Travis Lemieux
    Joe Page
    Dominic Fantasia
    Don Morton
 
Park Place




Leda Lanes
1618




1482
All Events
Girls
1. Kate Nichols
2. Amy Doyle
 
Leda Lanes
Lakeside Lanes
1421
1370
All Events Boys 1. Chris Auger
2. David Villafane
Park Place
Lakeside Lanes
1458
1399

2004 State Champions

Division I Handicap

Singles
Girls
1. Samantha Holloran
2. Samantha Russell
Leda Lanes
Sunset Lanes
418
413
Singles
Boys
1. Glenn Needham
2. Aaron Cherry
Park Place
Sunset Lanes
388
385
Doubles
Girls
1. Victoria Cronin
    Samantha Holloran
2. Janell Howard
    Carlie Howard
Leda Lanes

Leda Lanes
816

777
Doubles
Boys
1. CJ Lawrence
    Michael Porter
2. Glenn Needham
    Aaron Lussier
 
Sunset Lanes

Park Place
734

708
Teams
Girls
1. Cassidy Donahue
    Carlie Howard
    Janell Howard
    Dahlia Roberts
    Alexis Walker
 
Leda Lanes 1830
Teams
Boys
1. Glenn Needham
    Evan Porter
    Aaron Lussier
    David Elliot
    Daniel Bishop
2. Zach Donahue
    Travis Howard
    Jesse Mandravelis
 
Park Place




Leda Lanes
1829




1746
All Events
Girls
1. Victoria Cronin
2. Samantha Russell
Leda Lanes
Sunset Lanes
1343
1219
All Events
Boys
1. Aaron Cherry
2. Glenn Needham
Sunset Lanes
Park Place
1153
1146

2004 State Champions

Division II Handicap

Singles
Girls
1. Mandi Gerrish
2. Sonia Walker
 
Leda Lanes
Leda Lanes
676
661
Singles
Boys
1. Kyle Merrill
2. Devin Wall
 
Leda Lanes
Leda Lanes
685
662
Doubles
Girls
1. Chelsea Leach
    Amanda Nadeau
2. Megan Redwood
    Elaina Orszulak
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1336

1316
Doubles
Boys
1. Kyle Merrill
    Kyle Joyce
2. Keith Lounder
    Jason Lounder
 
Leda Lanes

Sunset Lanes
1308

1277
Teams
Girls
1. Victoria Cronin
    Samantha Holloran
    Lauren Bucci
    Amanda Cronin
    Rachel Holloran
2. Alexandra Killgreen
    Amanda Dube
    Hailey Howard
    Samantha Kenneally
    Sonia Walker
 
Leda Lanes




Leda Lanes
2086




1916
Teams
Boys
1. Chris Gerrish
    Brenden Holt
    Kyle Merrill
    Kyle Joyce
    Kevin Sprague
2. Austin Gendron
    Devin Wall
    Anthony Dowling
    Jonathan Whitney
    Ben Clark
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1975




1915
All Events
Girls
1. Mandi Gerrish
2. Whitney Germana
 
Leda Lanes
Sunset Lanes
1723
1696
All Events Boys 1. Kyle Merrill
2. Ben Clark
 
Leda Lanes
Leda Lanes
1747
1706

2004 State Champions

Division III Handicap

Singles
Girls
1. Amy Wenrich
2. Amanda Holt
 
Lakeside Lanes
Leda Lanes
650
648
Singles
Boys
1. Joseph Murphy
2. Robbie Kramer
Leda Lanes
Leda Lanes
672
665
Doubles
Girls
1. Majorie Roma
    Bethany Michaud
2. Zoya Tavallai
    Siobhan Fields
 
Bowl-O-Rama

Leda Lanes
1248

1245
Doubles
Boys
1. Bob Schenk
    Cory Chase
2. Tim Gagne
    Christopher Walker
 
Park Place

Bowl-O-Rama
1332

1284
Teams
Girls
1. Misty O'Brien
    Sarah Frazier
    Natasha Tewksbury
    Jodi Meleti
    Beth Valcourt
2. Mandi Gerrish
    Amy Nadeau
    Amanda Holt
    Manda Hudon
    Mandy Holloran
 
Sunset Lanes




Leda Lanes
1944




1903
Teams
Boys
1. Justin Bunker
    Ryan Field
    David Maillet
    Tanner Maillet
    Ricky Marchant
2. Chris Laine
    Bob Schenk
    Cory Chase
    Tony Scuderi
    Dan Myers
 
Leda Lanes




Park Place
1894




1889
All Events
Girls
1. Amy Wenrich
2. Nicole Lyons
 
Lakeside Lanes
Park Place
1662
1650
All Events Boys 1. Dillon Howard
2. Justin Garland
Leda Lanes
Leda Lanes
1752
1688

2004 State Champions

Division IV Handicap

Singles
Girls
1. Meghan Stefanik
2. Nicole St.Pierre
Lakeside Lanes
King Lanes
654
653
 
Singles
Boys
1. Chad Hughes
2. Larry Smith
2. Jason Anastas
Leda Lanes
Leda Lanes
Leda Lanes
668
648
648
 
Doubles
Girls
1. Melissa MacDonald
    Kelley Zogopoulos
2. Amanda Luiz
    Samantha Bogrett
 
Lakeside Lanes

Lakeside Lanes
1262

1253
Doubles
Boys
1. Dillon Howard
    Arty Noke
2. David Haynes
    Justin Garland
 
Leda Lanes

Leda Lanes
1325

1323
Teams
Girls
1. Heather Nadeau
    Chantelle Hurley
    Lexi Howard
    Katie Nichols
    Hilary Edwards
2. Bryanna Stocking
    Melanie Gordon
    Valerie Gordon
    Crystal Widmer
    Tara Laflamme
 
Leda Lanes




Leda Lanes
1994




1971
Teams
Boys
1. Brian Finocchiaro
    Travis Lemieux
    Joe Page
    Dominic Fantasia
    Don Morton
2. Dillon Howard
    Andrew Noke
    Arty Noke
    Chad Hughes
   
Leda Lanes




Leda Lanes
2055




1961
All Events
Girls
1. Samantha Bogrett
2. Melissa MacDonald
 
Lakeside Lanes
Lakeside Lanes
1726
1686
All Events Boys 1. David Haynes
2..Gregory Walker
Leda Lanes
Bowl-O-Rama
1690
1669

 

 

Home ] Up ] Rules ] How to score ] Where to Bowl ] NH Records ] News ] Bowl Mor Pinsetter ] Candlepin Language ]

Send mail to DLaRochell@aol.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2013 New Hampshire Candlepin Bowling Association
Last modified: 03/23/13