New Hampshire Candlepin Bowling Association

 

2010 NH Junior Champions
 

Home
Rules
How to score
Where to Bowl
NH Records
News
Tournament Results
Bowl Mor Pinsetter
Candlepin Language

The Junior State Awards is broken down to four division for both boys and girls.
All scratch events will be listed first in black with the handicap events in red.

Division I    8 & under
Division II     9 - 11
Division III     12 - 14
Division IV     15 & up


2010 State Champions

Division I Scratch

Singles
Girls
1. Kaylen Melo
2. Alana Brown
Park Place
Leda Lanes

234
229

Singles
Boys
1. Dominick Paladino
2. Joshua Fitzgibbons
Leda Lanes
Leda Lanes

289
238

Doubles
Girls
1. Jenna Steeves
    Kaylen Melo
2. Alana Brown
    Sydney Laforge
 

Park Place

Leda Lanes

448

402

Doubles
Boys
1. Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
2. Sheamus Powers
    Daequan Brown
 
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

417

391

Teams
Girls
1. Danielle Rogers
    Brighid Lamprey
    Karen Cavanaugh
    Jenna Steeves
    Kaylen Melo
2. Sarah Gagnon
    Arianna Deroche
    Katelyn Theberge
    Nicole Perault
    Mikayla Fitzgibbons
 
Park Place




Leda Lanes



 

955




885



 

Teams
Boys
1. Joshua Fitzgibbons
    Sergio Saavedra
    Bryson Bagley
    Kyle Andrews
    Michael Poublon
2. Quinn Hilger
    Sam Carlson
    Stephen Robbe
    Cameron Maloney
    Andrew Schott
 
Leda Lanes




Leda Lanes

955




807

All Events
Girls
1. Kaylen Melo
2. Jenna Steeves
Park Place
Park Place

667
657

All Events
Boys
1. Dominick Paladino
2. Joshua Fitzgibbon
Leda Lanes
Leda Lanes

819
710

2010 State Champions

Division II Scratch

Singles
Girls
1. Samantha Holloran
2. Ashley Lodge
Leda Lanes
Lakeside Lanes

448
440

Singles
Boys
1. Mike Pelchat
2. Sean Smith
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

499
441

Doubles
Girls
1. Laura Paradis
    Ashley Lodge
2. Mikayla Fitzgibbons
    Samantha Holloran
Lakeside Lanes

Leda Lanes

917

804

Doubles
Boys
1. Dominick Paladino
    Mike Pelchat
2. Sean Smith
    Michael McGinty
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

920

883

Teams
Girls
1. Alana Brown
    Morgan Laforge
    Sydney Laforge
    Cassidy Donahue
    Coleen Finn
Leda Lanes



 

761



 

Teams Boys 1. Daequan Brown
    Cameron Fisk
    Matthew Troiano
    Sean Smith
    Michael McGinty
2. Dominick Paladino
    Cole Shebak
    Cameron Kessel
    Mike Pelchat
    Daniel Sawyer
 
Bowl-O-Rama




Leda Lanes

1229




1164

All Events
Girls
1. Ashley Lodge
2. Samantha Holloran
Lakeside Lanes
Leda Lanes

1208
1196

All Events Boys 1. Mike Pelchat
2. Sean Smith
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1221
1179

2010 State Champions

Division III Scratch

Singles
Girls
1. Maryann Garrett
2. Rachel Desruisseaux
Lakeside Lanes
King Lanes

482
426

Singles
Boys
1. Tyler Bennett
2. Tyler Martin
Leda Lanes
Leda Lanes

446
433

Doubles
Girls
1. Maryann Garrett
    Alexis Lievens
 
Lakeside Lanes

 

808

 

Doubles
Boys
1. Tyler Bennett
    Tyler Martin
2. Mackenzie Davenport
    Cole Miller
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

850

618

Teams
Girls
1. Laura Paradis
    Sara McLeman
    Alexis Lievens
    Maryann Garrett
    Ashley Lodge

   
 
Lakeside Lanes




 

1271




 

Teams
Boys
1. Dawson Gay
    Aaron Kane
    Cameron Brownlie
    Alex LaRochelle
    Jason Bourgeois


 
King Lanes




 

1266




 

All Events
Girls
1. Maryann Garrett
2. Alexis Lievens
Lakeside Lanes
Lakeside Lanes

1174
1009

All Events Boys 1. Tyler Bennett
2. Tyler Martin
Leda Lanes
Leda Lanes

1108
1101

2010 State Champions

Division IV Scratch

Singles
Girls
1. Zoya Tavallai
2. Rachel Holloran
Leda Lanes
Leda Lanes

460
449

Singles
Boys
1. Cody Bond
2. Dustin Gagne
Bowl-O-Rama
Bowl-O-Rama

493
475

Doubles
Girls
1. Victoria Roach
    Rachel Holloran
2. Natalee D'Antoni
    Crystal Allard
Leda Lanes

King Lanes

937

816

Doubles
Boys
1. Dustin Gagne
    Cody Bond
2. Matt Lanigan
    Tyler Loranger
Bowl-O-Rama

Boutwell's

939

913

Teams
Girls
1. Jessica Brooks
    Sarah Glotzbach
    Siobhan Fields
    Victoria Roach
    Zoya Tavallai
2. Samantha Holloran
    Michaela Flanagan
    Amber Laforge
    Rachel Holloran
   
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1133




1032

Teams
Boys
1. Sam Mortimer
    Kevin Sullivan
    William Balfour
    John Salvaggio
    Tyler Bennett
2. Zack Donahue
    John Bray
    Kenny Davis
    Mauro Dasilva
    Tyler Martin
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1224




1215

All Events
Girls
1. Zoya Tavallai
2. Rachel Holloran
Leda Lanes
Leda Lanes

1236
1222

All Events Boys 1. Cody Bond
2. Dustin Gagne
Bowl-O-Rama
Bowl-O-Rama

1230
1198

2010 State Champions

Division I Handicap

Singles
Girls
1. Alana Brown
2. Kaylen Melo
Leda Lanes
Park Place

400
378

Singles
Boys
1. Benjamin Paquet
2. Joshua Ewing-Simone
Bowl-O-Rama
King Lanes

415
404

Doubles
Girls
1. Alana Brown
    Sydney Laforge
2. Jenna Steeves
    Kaylen Melo
Leda Lanes

Park Place

735

733

Doubles
Boys
1. Bryson Bagley
    Daniel Sawyer
2. Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
Leda Lanes

Leda Lanes

771

723

Teams
Girls
1. Danielle Rogers
    Brighid Lamprey
    Karen Cavanaugh
    Jenna Steeves
    Kaylen Melo
2. Sarah Gagnon
    Arianna Deroche
    Katelyn Theberge
    Nicole Perault
    Mikayla Fitzgibbons
 
Park Place




Leda Lanes

1759




1689

Teams
Boys
1. Joshua Fitzgibbons
    Sergio Saavedra
    Bryson Bagley
    Kyle Andrews
    Michael Poublon
2. Quinn Hilger
    Sam Carlson
    Stephen Robbe
    Cameron Maloney
    Andrew Schott
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1768




1542

All Events
Girls
1. Mikayla Fitzgibbons
2. Alana Brown
Leda Lanes
Leda Lanes

1112
1110

All Events
Boys
1. Bryson Bagley
2. Dominick Paladino
Leda Lanes
Leda Lanes

1190
1143

2010 State Champions

Division II Handicap

Singles
Girls
1. Samantha Holloran
2. Amber Laforge
Leda Lanes
Leda Lanes

618
599

Singles
Boys
1. Cole Shebak
2. Mike Pelchat
Leda Lanes
Leda Lanes

664
654

Doubles
Girls
1. Michaela Flanagan
    Amber Laforge
2. Mikayla Fitzgibbons
    Samantha Holloran
Leda Lanes

Leda Lanes
 

1275

1234
 

Doubles
Boys
1. Dominick Paladino
    Mike Pelchat
2. Sean Smith
    Michael McGinty
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

1255

1248

Teams
Girls
1. Alana Brown
    Morgan Laforge
    Sydney Laforge
    Cassidy Donahue
    Coleen Finn

 
Leda Lanes




 

1709




 

Teams
Boys
1. Dominick Paladino
    Cole Shebak
    Cameron Kessel
    Mike Pelchat
    Daniel Sawyer
2. Michael Perault
    Alex Balonis
    Tyler Joles
    Jacob Duby
    Ben Lugo
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1872




1868

All Events
Girls
1. Samantha Holloran
2. Amber Laforge
Leda Lanes
Leda Lanes

1638
1632

All Events Boys 1. Cole Shebak
2. Sean Smith
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1727
1686

2010 State Champions

Division III Handicap

Singles
Girls
1. Maryann Garrett
2. Rachel Desruisseaux
Lakeside Lanes
King Lanes

637
611

Singles
Boys
1. Kevin Sullivan
2. Tyler Bennett
Leda Lanes
Leda Lanes

637
636

Doubles
Girls
1. Maryann Garrett
    Alexis Lievens
 
Lakeside Lanes

 

1148

 

Doubles
Boys
1. Tyler Bennett
    Tyler Martin
2. Mackenzie Davenport
    Cole Miller
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

1230

1028

Teams
Girls
1. Laura Paradis
    Sara McLeman
    Alexis Lievens
    Maryann Garrett
    Ashley Lodge

    
    
    
 
Lakeside Lanes




 

1730




 

Teams
Boys
1. Dawson Gay
    Aaron Kane
    Cameron Brownlie
    Alex LaRochelle 
    Jason Bourgeois 

 
King Lanes




 

1851




 

All Events
Girls
1. Maryann Garrett
2. Alexis Lievens
Lakeside Lanes
Lakeside Lanes

1577
1490

All Events Boys 1. Kevin Sullivan
2. Mackenzie Davenport
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1652
1624

2010 State Champions

Division IV Handicap

Singles
Girls
1. Rachel Holloran
2. Siobhan Fields
Leda Lanes
Leda Lanes

604
601

Singles
Boys
1. John Bray
2. John Salvaggio
Leda Lanes
Leda Lanes

642
641

Doubles
Girls
1. Victoria Roach
    Rachel Holloran
2. Jessica Brooks
    Sarah Glotzbach
Leda Lanes

Leda Lanes
 

1262

1218
 

Doubles
Boys
1. Mauro Dasilva
    Kenny Davis
2. Matt Lanigan
    Tyler Loranger
Leda Lanes

Boutwell's

1238

1233

Teams
Girls
1. Samantha Holloran
    Michaela Flanagan
    Amber Laforge
    Rachel Holloran
    
2. Jessica Brooks
    Sarah Glotzbach
    Siobhan Fields
    Victoria Roach
  
 Zoya Tavallai
   
Leda Lanes




Leda Lanes

1872




1778

Teams
Boys
1. Sam Mortimer
    Kevin Sullivan
    William Balfour
    John Salvaggio
    Tyler Bennett
2. Zack Donahue
    John Bray
    Kenny Davis
    Mauro Dasilva
    Tyler Martin
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1872




1830

All Events
Girls
1. Rachel Holloran
2. Victoria Roach
Leda Lanes
Leda Lanes

1625
1561

All Events Boys 1. Mauro Dasilva
2. John Salvaggio
Leda Lanes
Leda Lanes

1644
1628

 

Home ] Up ] Rules ] How to score ] Where to Bowl ] NH Records ] News ] Bowl Mor Pinsetter ] Candlepin Language ]

Send mail to DLaRochell@aol.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2013 New Hampshire Candlepin Bowling Association
Last modified: 03/22/13