New Hampshire Candlepin Bowling Association

 

2011 NH Junior Champions
 

Home
Rules
How to score
Where to Bowl
NH Records
News
Tournament Results
Bowl Mor Pinsetter
Candlepin Language

The Junior State Awards is broken down to five division for both boys and girls.
All scratch events will be listed first in black with the handicap events in red.

Bumper     8 & under
Division I    10 & under
Division II     11 - 13
Division III     14 - 15
Division IV     16 & over


2011 State Champions

Bumper Division  Scratch

Singles
 
1. Thomas Sperounis
2. Stephen Robbe
Park Place
Leda Lanes

181
150
 

Doubles
 
1. Ryan Hayne
    Luke Carlson
2. Mackenzie Anastas
    Stephen Robbe
 

Leda Place

Leda Lanes

302

298

Teams
 
1. Luke Carlson
    Sam Carlson
    Ryan Hayne
    Tyler Mondi
2. Stephen Robbe
    Ryan Forcier
    Mackenzie Anastas
    Joey Raymond
Leda Lanes




Leda Lanes
 

631




617


 

All Events
 
1. Thomas Sperounis
2. Stephen Robbe
 
Park Place
Leda Lanes

535
461

2011 State Champions

Division I Scratch

Singles
Girls
1. Mikayla Fitzgibbons
2. Jenna Steeves
 
Leda Lanes
Park Place

231
230

Singles
Boys
1. Joshua Ewing-Simone
2. John O'Brien
 
King Lanes
Bowl-O-Rama

239
217

Doubles
Girls
1. Emma Trull
    Kaley Riley
2. Arianna Deroche
    Sarah Gagnon
 

Park Place

Leda Lanes

465

414

Doubles
Boys
1. Alex Balonis
    Jacob Weaver
2. Benjamin Gombas
    John O'Brien
 
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

441

377

Teams
Girls
1. Emma Trull
    Kaley Riley
    Karen Cavanaugh
    Jenna Steeves
    Brighid Lamprey
2. Nicole Preault
    Samantha Edwards
    Morgan Laforge
    Arianna Deroche
    Sarah Gagnon
 
Park Place




Leda Lanes



 

1060




986


 

Teams
Boys
1. Quinn Hilger
    Cameron Maloney
    Andrew Schott
    Michael Poublon
   
2. Alex Balonis
    Cameron Slide
    Jacob Weaver
    Austin Bidder
   
 
Leda Lanes




Leda Lanes

837




706

All Events
Girls
1. Jenna Steeves
2. Emma Trull
 
Park Place
Park Place

721
643

All Events
Boys
1. John O'Brien
2. Alex Balonis
 
Bowl-O-Rama
Leda Lanes

628
618

2011 State Champions

Division II Scratch

Singles
Girls
1. Samantha Jones
2. Samantha Holloran
 
Lakeside
Leda Lanes

446
436

Singles
Boys
1. Joshua Fitzgibbons
2. Michael McGinty
 
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

472
435

Doubles
Girls
1. Jenna Steeves
    Kaylen Melo
2. Sydney Laforge
    Amber Laforge
 
Park Place

Leda Lanes

757

726

Doubles
Boys
1. Timothy Lampert
    Michael McGinty
2. Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
 
Bowl-O-Rama

Leda Lanes

899

831

Teams
Girls
1. Kacie Morris
    Samantha Jones
    Holly Charest
    Makala Chandonnet
    Olivia Jones
2. Kelsey MacDuff
    Aleecia Notini
    Maria Luccissano
    Kaylen Melo
    Nicole Lavoie
 
Lakeside




Park Place

1152




1047

Teams Boys 1. Joshua Reed
    Michael Reed
    Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
   
2. John Bullock
    Mike Mathewson
    Kevin Merrithew
    Cole Shebak
   
 
Leda Lanes




Leda Lanes

892




887

All Events
Girls
1. Samantha Holloran
2. Nicole Lavoie
 
Leda Lanes
Park Place

1152
1027

All Events Boys 1. Joshua Fitzgibbons
2. Timothy Lampert
 
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1185
1151

2011 State Champions

Division III Scratch

Singles
Girls
1. Alexis Walker

 
Leda Lanes
 

437
 

Singles
Boys
1. David Gagnon
2. Tyler Bennett
 
Lakeside
Leda Lanes

458
436

Doubles
Girls
1. Melissa Racine
    Michaela Flanagan
 
Leda

 

609

 

Doubles
Boys
1. Kevin Sullivan
    Tyler Bennett
2. Ryan Heymans
    David Gagnon
 
Leda Lanes

Lakeside

924

874

Teams
Girls
1. Alexis Walker
    Cassidy Donahue
    Melissa Racine
    Michaela Flanagan
Leda

1199

Teams
Boys
1. Anthony Russo
    Cameron Fisk
    Timothy Lampert
    Matthew Troiano
    Michael McGinty
Bowl-O-Rama


 

1176


 

All Events
Girls
1. Alexis Walker
 
Leda Lanes
 

1187
 

All Events Boys 1. Tyler Bennett
2. Joe Seeger
Leda Lanes
Lakeside

1176
1159

2011 State Champions

Division IV Scratch

Singles
Girls
1. Victoria Roach
2. Alicia Troiano
 
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

424
401

Singles
Boys
1. Tyler Loranger
2. Dan D'Anjuo
 
Boutwell's
Park Place

484
469

Doubles
Girls
1. Alexis Walker
    Victoria Roach
2. Siobhan Fields
    Samantha Holloran
 
Leda Lanes

Leda Lanes

847

810

Doubles
Boys
1. Cameron Brownlie
    Matthew LaRochelle
2. Koty Emmons
    Steve Heymans
 
King Lanes

Lakeside

915

889

Teams
Girls
1. Victoria Roach
    Siobhan Fields
    Sarah Glotzbach
    Jessica Brooks
   
 
Leda Lanes

1112

Teams
Boys
1. Jake Austin
    Dino Dellas
    Jonathan Bailey
    Matt Lanigan
    Tyler Loranger
2. Chandler Reischer
    Joe Seeger
    Steve Heymans
    Koty Emmons
    Jeremy Yatzus
 
Boutwell's




Lakeside

1377




1240

All Events
Girls
1. Alicia Troiano
2. Victoria Roach
 
Bowl-O-Rama
Leda Lanes

1059
1047

All Events Boys 1. Cody Bond
2. Dustin D'Anjou
 
Bowl-O-Rama
Park Place

1234
1179

2011 State Champions

Bumper Division  Handicap

Singles
 
1. Thomas Sperounis
2. Stephen Robbe
 
Park Place
Leda Lanes

229
208

Doubles
 
1. Ryan Hayne
    Luke Carlson
2. Mackenzie Anastas
    Stephen Robbe
 
Leda Lanes

Leda Lanes
 

430

420
 

Teams
 
1. Luke Carlson
    Sam Carlson
    Ryan Hayne
    Tyler Mondi
1. Stephen Robbe
    Ryan Forcier
    Mackenzie Anastas
    Joey Raymond

2. Sergio Saavedra
    Jade Lagace
    Ellesabel Lagace
    Logan Perry
  
Leda Lanes



Leda Lanes



Leda Lanes

865



865



852

All Events
 
1. Thomas Sperounis
2. Mackenzie Anastas
 
Park Place
Leda Lanes

679
639

2011 State Champions

Division I Handicap

Singles
Girls
1. Kaley Riley
2. Samantha Edwards
 
Park Place
Leda Lanes

473
424

Singles
Boys
1. John O'Brien
2. Alex Balonis
 
Bowl-O-Rama
Leda Lanes

376
373

Doubles
Girls
1. Emma Trull
    Kaley Riley
2. Arianna Deroche
    Sarah Gagnon
 
Park Place

Leda Lanes

777

762

Doubles
Boys
1. Alex Balonis
    Jacob Weaver
2. Benjamin Gombas
    John O'Brien
 
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

792

716

Teams
Girls
1. Nicole Preault
    Samantha Edwards
    Morgan LaForge
    Arianna Deroche
    Sarah Gagnon
2. Emma Trull
    Kaley Riley
    Karen Cavanaugh
    Jenna Steeves
    Brighid Lamprey
 
Leda Lanes




Park Place

1955




1828

Teams
Boys
1. Quinn Hilger
    Cameron Maloney
    Andrew Schott
    Michael Poublon
   
2. Alex Balonis
    Cameron Slide
    Jacob Weaver
    Austin Bidder
   
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1890




1858

All Events
Girls
1. Ali Gombas
2. Jenna Steeves
 
Bowl-O-Rama
Park Place

1124
1099

All Events
Boys
1. Alex Balonis
2. John O'Brien
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1131
1105

2011 State Champions

Division II Handicap

Singles
Girls
1. Sydney Laforge
2. Amber Laforge
 
Leda Lanes
Leda Lanes

640
627

Singles
Boys
1. John Bullock
2. Joshua Fitzgibbons
 
Leda Lanes
Leda Lanes

692
672

Doubles
Girls
1. Sydney Laforge
    Amber Laforge
2. Jenna Steeves 
    Kaylen Melo
 
Leda Lanes

Park Place
 

1196

1172
 

Doubles
Boys
1. Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
2. Timothy Lampert
    Michael McGinty
 
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

1286

1259

Teams
Girls
1. Sydney Laforge
    Mikayla Fitzgibbons
    Amber Laforge
    Samantha Holloran
   
2. Kacie Morris
    Samantha Jones
    Holly Charest
    Makala Chandonnet
    Olivia Jones
 
Leda Lanes




Lakeside

1801




1800

Teams
Boys
1. John Bullock
    Mike Mathewson
    Kevin Merrithew
    Cole Shebak
   
2. Joshua Reed
    Michael Reed
    Kyle Andrews
    Joshua Fitzgibbons
   
 
Leda Lanes




Leda Lanes

1832




1816

All Events
Girls
1. Sydney Laforge
2. Samantha Holloran
 
Leda Lanes
Leda Lanes

1621
1581

All Events Boys 1. Joshua Fitzgibbons
2. Timothy Lampert
 
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1705
1684

2011 State Champions

Division III Handicap

Singles
Girls
1.Alexis Walker

 
Leda Lanes
 

587

Singles
Boys
1. Anthony Russo
2. David Gagnon
 
Bowl-O-Rama
Lakeside

660
618

Doubles
Girls
1. Melissa Racine
    Michaela Flanagan
 
Leda Lanes

 

1199

 

Doubles
Boys
1. Kevin Sullivan
    Tyler Bennett
2. Anthony Russo
    Matthew Troiano
 
Leda Lanes

Bowl-O-Rama

1269

1248

Teams
Girls
1. Alexis Walker
    Cassidy Donahue
    Melissa Racine
    Michaela Flanagan

 
Leda Lanes

 

1907

 

Teams
Boys
1. Anthony Russo
    Cameron Fisk
    Timothy Lampert
    Matthew Troiano
    Michael McGinty 
Bowl-O-Rama



 

1803



 

All Events
Girls
1. Alexis Walker
 
Leda Lanes
 

1577
 

All Events Boys 1. Anthony Russo
2. Kevin Sullivan
Bowl-O-Rama
Leda Lanes

1669
1614

2011 State Champions

Division IV Handicap

Singles
Girls
1. Siobhan Fields
2. Victoria Roach
 
Leda Lanes
Leda Lanes

624
614

Singles
Boys
1. John Bray
2. Tyler Loranger
2. Dan D'Ajou
 
Leda Lanes
Boutwell's
Park Place

608
599
599

Doubles
Girls
1. Jessica Brooks
    Sarah Glotzbach
2. Siobhan Fields
    Samantha Holloran
 
Leda Lanes

Leda Lanes
 

1243

1225
 

Doubles
Boys
1. Cameron Brownlie
    Matthew LaRochelle
2. Joe Seeger
    Jeremy Yatzus
 
King Lanes

Lakeside

1245

1229

Teams
Girls
1. Victoria Roach
    Siobhan Fields
    Sarah Glotzbach
    Jessica Brooks
    
Leda Lanes

1805
 

Teams
Boys
1. Tyler Bennett
    Zachary Donahue
    John Bray
    Kevin Sullivan
   
2. Jake Austin
    Dino Dellas
    Jonathan Bailey
    Matt Lanigan
    Tyler Loranger
 
Leda Lanes




Boutwell's

1845




1809

All Events
Girls
1. Siobhan Fields
2. Alicia Troiano
 
Leda Lanes
Bowl-O-Rama

1608
1566

All Events Boys 1. John Bray
2. Aidan Lamprey
 
Leda Lanes
Park Place

1566
1552

 

Home ] Up ] Rules ] How to score ] Where to Bowl ] NH Records ] News ] Bowl Mor Pinsetter ] Candlepin Language ]

Send mail to DLaRochell@aol.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2013 New Hampshire Candlepin Bowling Association
Last modified: 03/22/13